
Gecko Crestado
Crista dorsal característica. Dócil. Excelente para principiantes con espazo limitado.
Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA
Ideal para
- ✓Quen busque mascota exótica con compromiso técnico
- ✓Persoas pacientes (os réptiles necesitan tempo para a confianza)
- ✓Fogares con espazo para terrario
Reconsiderar se
- ×Fogares con nenos pequenos sen supervisión
- ×Persoas sen experiencia previa (consulta vet exótico antes)
- ×Vida 100% en terrario pequeno (cruel)
Avísame cando apareza un Gecko Crestado en adopción
Enviarémosche un email só cando unha protectora verificada publique un dispoñible. Sen spam, baixa en 1 clic.
Só usaremos o teu email para esta alerta. Máis info na nosa política de privacidade.
Encaixa contigo o Gecko Crestado?
Valoración orientativa de 1 (pouco) a 5 (moito).
💶 Custo estimado de tenza
15-30 €/mes
Dieta CGD 5-10 € + algún insecto 3-6 € + electricidade/pulverización 4-8 € + substrato e mantemento 3-6 €.
Historia e orixe
Gecko arborícola de Nova Caledonia, redescuberto nos anos 90; moi popular pola facilidade da súa dieta a base de papas comerciais.
Temperamento e carácter
Os réptiles NON son sociais como os mamíferos. Toleran o manexo, non buscan compaña. A confianza gáñase con paciencia.
Convivencia
Nenos: depende da especie + manexo educativo. **Outras mascotas:** evitar — risco bidireccional. **Outros réptiles:** segundo especie, mellor terrarios separados.
Etapas de vida do Gecko Crestado
Cada etapa ten as súas prioridades de coidado. Esperanza de vida: 15-20 años.
Cría/Neonato
0-3 meses
Temperaturas frescas 22-26 °C (sensible á calor), humidade alta; papa específica de gecko crestado con calcio.
Xuvenil
3-12 meses
Papa comercial e insectos ocasionais; terrario vertical plantado húmido; vixiar a 'cola caída por MBD'.
Subadulto
1-2 anos
Terrario alto con pólas, humidade por nebulización; dieta a base de papa rica en calcio.
Adulto
2+ anos
Evitar a calor excesiva, manter a humidade para a muda; control de postas nas femias; perde a cola e non a rexenera.
Coidados
Terrario: tamaño mínimo segundo especie (consultar guías específicas). UVB obrigatoria para diúrnos.
Temperatura: gradiente día/noite · zona quente vs fresca para termorregulación.
Humidade: segundo especie (selvática 70%+ · deserto 30-50%).
Alimentación: dieta específica · insectívoros, herbívoros, carnívoros varían radicalmente.
Veterinario: vet exótico (o vet normal NON serve). Revisión anual.
Coidado en detalle
🍽️ Nutrición
Omnívoro fácil: dieta comercial en po (CGD) como base, complementada con algún insecto espolvoreado con calcio. Auga e pulverización para beber.
✂️ Acicalado
Non se baña; a humidade e a pulverización garanten mudas completas. Vixiar especialmente os dedos tras cada muda.
🎓 Adestramento
Dócil e dos máis manexables; tolera sesións curtas de manexo. Ollo! pode desprender a cola, que non volve medrar.
🏃 Exercicio
Terrario vertical plantado (mín. 45x45x60 cm) con pólas e follaxe; temperatura ambiente fresca 22-26 °C, nunca calor intensa; humidade 50-70%.
Saúde específica
Carencia de UVB (raquitismo, MBD), parasitos, infeccións respiratorias por humidade incorrecta. Esperanza 15-20 anos ben coidado.
🩺 Predisposicións de saúde desta raza
Condicións ás que esta raza ten maior predisposición. Coñecelas axuda á prevención e a unha detección precoz. A predisposición non implica que o animal as vaia desenvolver.
Enfermidades frecuentes en réptiles
Coñece os síntomas, a prevención e cando acudir ao veterinario. Información orientativa revisada que non substitúe a consulta veterinaria.
Cribado e prevención do Gecko Crestado
Tests e cribados recomendados
- ✓Coprolóxico (parasitos)
- ✓Avaliación de MBD (frecuente se falta calcio)
- ✓Revisión da cola e das mudas nos dedos
- ✓Pesaxe e control de hidratación
Prevención
Dieta comercial completa para gecko crestado (CGD) con calcio/D3, humidade axeitada (50-70%) con pulverización e temperaturas FRESCAS: non tolera ben a calor por riba de 28-29 °C. Non necesita UVB se a dieta é completa, aínda que un UVB suave é beneficioso.
Calendario de revisións
Revisión con exótico ao adquirilo e anual.
Sinais de alarma
- !Mandíbula branda ou cola 'flotante'/ondulada (MBD)
- !Muda retida nos dedos (risco de necrose)
- !Perda da cola (autotomía; non se rexenera)
- !Letarxia e boca aberta con calor alta (estrés térmico)
Galería do Gecko Crestado

Preguntas frecuentes sobre o Gecko Crestado
- Canto vive un Gecko Crestado? ▾
- A esperanza de vida do Gecko Crestado é de 15-20 años. Unha boa alimentación, exercicio axeitado, revisións veterinarias anuais e coidados preventivos poden axudar a alcanzar o extremo superior dese rango.
- Canto pesa un Gecko Crestado? ▾
- Un Gecko Crestado adulto pesa entre 30-55g, segundo o seu sexo, xenética e condición. É pequeño.
- De onde é a raza Gecko Crestado? ▾
- O Gecko Crestado é orixinario de Nueva Caledonia. Gecko arborícola de Nova Caledonia, redescuberto nos anos 90; moi popular pola facilidade da súa dieta a base de papas comerciais.
- Canto exercicio necesita un Gecko Crestado? ▾
- O Gecko Crestado ten enerxía media. **Terrario:** tamaño mínimo segundo especie (consultar guías específicas). UVB obrigatoria para diúrnos.
- O Gecko Crestado é bo con nenos? ▾
- **Nenos:** depende da especie + manexo educativo. **Outras mascotas:** evitar — risco bidireccional. **Outros réptiles:** segundo especie, mellor terrarios separados.
- Para quen NON é recomendable o Gecko Crestado? ▾
- Non é a raza axeitada para: Fogares con nenos pequenos sen supervisión. Persoas sen experiencia previa (consulta vet exótico antes). Vida 100% en terrario pequeno (cruel). É importante elixir unha raza compatible co teu estilo de vida.
- Que problemas de saúde ten o Gecko Crestado? ▾
- Carencia de UVB (raquitismo, MBD), parasitos, infeccións respiratorias por humidade incorrecta. Esperanza 15-20 anos ben coidado.
- É boa opción para principiantes? ▾
- Si, é dos réptiles máis fáciles: dócil, de terrario pequeno, con dieta comercial completa e sen necesidade estrita de UVB.
- Vólvelle medrar a cola se a perde? ▾
- Non. A diferenza doutros geckos, o crestado non rexenera a cola; un exemplar sen cola está san pero queda así de por vida.
- Necesita moita calor? ▾
- Ao contrario: prefire temperaturas frescas (22-26 °C) e sofre por riba de 28-29 °C, o que facilita o seu mantemento en climas temperados.
- Pódese coller? ▾
- Si, tolera ben o manexo en sesións curtas, mellor sobre as mans en cunca para que non salte e se faga dano.
Aprende máis sobre réptiles
Guías veterinarias prácticas para acompañar a Gecko Crestado.
Fontes e referencias
Contido elaborado a partir de estándares oficiais da raza e fontes veterinarias de referencia.
- WikipediaCorrelophus ciliatus ↗
- The Reptile DatabaseReptile Database ↗
- AHEAsociación Herpetolóxica Española ↗
Queres adoptar un gecko crestado?
Hai gecko crestados en protectoras españolas buscando familia. Filtra por raza no catálogo.

