Ir ao contido
Bichón Habaneiro
Ficha de raza

Bichón Habanero

Bichón cubano único. Pelaxe longa sedosa. Carácter alegre, xoguetón, pallaso. Excelente can de compañía. Hipoalerxénico. Case extinguido na revolución cubana, recuperado por emigrantes.

Orixe: Cuba (La Habana) Tamaño: Toy Esperanza: 13-15 años Enerxía

Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA

Ideal para

  • Pisos pequenos
  • Maiores
  • Familias urbanas

Reconsiderar se

  • ×Nenos moi pequenos (fráxil)
  • ×Fogares con cans grandes torpes

Avísame cando apareza un Bichón Habanero en adopción

Enviarémosche un email só cando unha protectora verificada publique un dispoñible. Sen spam, baixa en 1 clic.

Só usaremos o teu email para esta alerta. Máis info na nosa política de privacidade.

Encaixa contigo o Bichón Habanero?

Valoración orientativa de 1 (pouco) a 5 (moito).

Apto para piso
Apto para primeirizos
Bo con nenos
Con outros cans
Con gatos
Tolera a soidade
Nivel de enerxía
Facilidade de adestramento
Nivel de muda
Necesidade de acicalado
Tendencia a ladrar
Tolera a calor
Tolera o frío

💶 Custo estimado de tenza

45-75 €/mes

Comida para raza toy (15-25 €), veterinario e prevención (15-25 €), perruquería cada 6-8 semanas ou material de cepillado na casa (15-30 €), seguro e accesorios (5-15 €). A perruquería é o gasto variable principal se se leva o pelo longo.

Historia e orixe

Recoñecido pola FCI. Orixinario de Cuba (A Habana). Bichón cubano único.

Temperamento e carácter

Alegre, sociable, apegado ao seu humano. Sensible. Intelixente. Ladrador se non se educa a 'síndrome do can pequeno'.

Convivencia

Nenos: con maiores coidadosos (fráxil). **Outros cans:** co seu tamaño ben. **Gatos:** adoita convivir.

Etapas de vida do Bichón Habanero

Cada etapa ten as súas prioridades de coidado. Esperanza de vida: 13-15 años.

Cachorro

0-12 meses

Socialización do bichón compañeiro; vixilancia de coxeiras (Legg-Calvé-Perthes) e coidado inicial do manto longo.

Novo

1-3 anos

Exercicio moderado, cepillado frecuente e educación amable; control de rótulas.

Adulto

3-9 anos

Coidado dental, control de peso e revisións oftalmolóxicas (retina/cataratas).

Senior

9+ anos

Chequeos oculares e articulares anuais; mantemento da mobilidade e confort.

Coidados

Exercicio: 30-45 min/día (varios paseos curtos).

Cepillado: segundo a pelaxe (algúns a diario, outros semanal).

Hixiene dental crítica: dentes apertados.

Veterinario: revisión anual + atención á luxación de rótula.

Coidado en detalle

🍽️ Nutrición

Penso de calidade para razas toy, en 2-3 tomas. Controla as lambetadas e o peso: baixo o manto longo é doado que pase desapercibido o sobrepeso.

✂️ Acicalado

Manto longo, sedoso e de muda escasa (apto para moitos alérxicos): cepillado 3-4 veces por semana para evitar nós. Pode levarse longo (máis coidado) ou en corte de mascota. Recorte hixiénico dos ollos. Baño cada 3-4 semanas.

🎓 Adestramento

Alegre, listo e moi sociable, case pallaso: aprende doado con reforzo positivo e goza dos trucos. Excelente para primeirizos. Socialízao cedo para evitar apego excesivo e ladridos por aburrimento.

🏃 Exercicio

30-45 minutos diarios de paseo e xogo; encántalle interactuar coa familia. Non é deportista de resistencia. Senior: paseos curtos e frecuentes e xogos mentais.

Saúde específica

Luxación de rótula. Problemas dentais. Hipoglicemia (cachorros). Esperanza 13-15 anos.

🩺 Predisposicións de saúde desta raza

Condicións ás que esta raza ten maior predisposición. Coñecelas axuda á prevención e a unha detección precoz. A predisposición non implica que o animal as vaia desenvolver.

Enfermidades frecuentes en cans

Coñece os síntomas, a prevención e cando acudir ao veterinario. Información orientativa revisada que non substitúe a consulta veterinaria.

Ver as 158 enfermidades da guía de saúde

Cribado e prevención do Bichón Habanero

Tests e cribados recomendados

  • Avaliación oftalmolóxica (cataratas, atrofia de retina)
  • Exame de luxación de rótula (patela)
  • Radiografía de cadeira ante sospeita de Legg-Calvé-Perthes
  • Test BAER de audición (xordeira nalgunhas liñas)
  • Auscultación cardíaca (sopros conxénitos) e revisión dental

Prevención

Compra a criadores con pais testados de ollos, rótula e cadeira. Vixía a rótula e, en cachorros, posibles coxeiras de cadeira (Legg-Perthes). Mantén hixiene dental estrita desde novo e protexe os ollos do exceso de pelo e bágoa.

Calendario de revisións

Chequeo anual con revisión de rótulas, ollos e dentadura; limpezas dentais segundo criterio. Analítica preventiva desde os 7 anos.

Sinais de alarma

  • !Saltos de rótula ou coxeira intermitente
  • !Coxeira progresiva dunha pata traseira en cachorros (Legg-Calvé-Perthes)
  • !Ollos anubrados ou tropezos con pouca luz (cataratas/retina)
  • !Mal alento, sarro ou perda de dentes

Galería do Bichón Habanero

Foto de la raza habanese
Foto: Wikimedia Commons

Preguntas frecuentes sobre o Bichón Habanero

Canto vive un Bichón Habanero?
A esperanza de vida do Bichón Habanero é de 13-15 años. Unha boa alimentación, exercicio axeitado, revisións veterinarias anuais e coidados preventivos poden axudar a alcanzar o extremo superior dese rango.
Canto pesa un Bichón Habanero?
Un Bichón Habanero adulto pesa entre 3-7 kg, segundo o seu sexo, xenética e condición. É toy.
De onde é a raza Bichón Habanero?
O Bichón Habanero é orixinario de Cuba (La Habana). Recoñecido pola FCI. Orixinario de Cuba (A Habana). Bichón cubano único.
Canto exercicio necesita un Bichón Habanero?
O Bichón Habanero ten enerxía media. **Exercicio:** 30-45 min/día (varios paseos curtos).
O Bichón Habanero é bo con nenos?
**Nenos:** con maiores coidadosos (fráxil). **Outros cans:** co seu tamaño ben. **Gatos:** adoita convivir.
Para quen NON é recomendable o Bichón Habanero?
Non é a raza axeitada para: Nenos moi pequenos (fráxil). Fogares con cans grandes torpes. É importante elixir unha raza compatible co teu estilo de vida.
Que problemas de saúde ten o Bichón Habanero?
Luxación de rótula. Problemas dentais. Hipoglicemia (cachorros). Esperanza 13-15 anos.
É hipoalerxénico?
Ten muda escasa e moitos alérxicos toléranno ben, pero ningún can é totalmente hipoalerxénico. Convén comprobar a túa tolerancia convivindo cun antes de decidir.
É bo para primeirizos?
Excelente: alegre, sociable, equilibrado e doado de educar. O seu tamaño e carácter fano ideal para a vida urbana e donos sen experiencia.
Ladra moito?
Ladra de aviso de forma moderada. Se se aburre ou queda moito só pode volverse máis vocal; con compañía, estímulo e educación contrólase ben.
Canto coidado necesita o seu pelo?
Se se leva longo, cepillado 3-4 veces por semana para evitar nós. Moitos donos optan por un corte de mascota, máis cómodo de manter.
Tolera quedar só?
Regular. É moi apegado e sociable, así que prefire compañía. Afaino de forma gradual á soidade para previr a ansiedade por separación.

Aprende máis sobre cans

Guías veterinarias prácticas para acompañar a Bichón Habanero.

Fontes e referencias

Contido elaborado a partir de estándares oficiais da raza e fontes veterinarias de referencia.

Queres adoptar un bichón habanero?

Hai bichón habaneros en protectoras españolas buscando familia. Filtra por raza no catálogo.