Ir ao contido
Cocker Spaniel Inglés
Ficha de raza

Cocker Spaniel Inglés

Alegre, cariñoso, "sempre movendo o rabo". Orellas longas características. Excelente can familiar. Carácter doce pero algunhas liñas teñen "rabia do cocker" (agresividade xenética rara).

Orixe: Reino Unido Tamaño: Mediano Esperanza: 12-15 años Enerxía

Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA

Ideal para

  • Familias con nenos
  • Pisos medios con paseos diarios
  • Quen queira can afectuoso

Reconsiderar se

  • ×Quen non poida cepillar regularmente
  • ×Fogares sen tempo de paseos

Avísame cando apareza un Cocker Spaniel Inglés en adopción

Enviarémosche un email só cando unha protectora verificada publique un dispoñible. Sen spam, baixa en 1 clic.

Só usaremos o teu email para esta alerta. Máis info na nosa política de privacidade.

Encaixa contigo o Cocker Spaniel Inglés?

Valoración orientativa de 1 (pouco) a 5 (moito).

Apto para piso
Apto para primeirizos
Bo con nenos
Con outros cans
Con gatos
Tolera a soidade
Nivel de enerxía
Facilidade de adestramento
Nivel de muda
Necesidade de acicalado
Tendencia a ladrar
Tolera a calor
Tolera o frío

💶 Custo estimado de tenza

55-95 €/mes

Penso para can mediano (20-35 €), rateo de vacinas e revisión anual (12-20 €), antiparasitarios (10-15 €), seguro opcional (8-18 €) e perruquería canina cada 2-3 meses (rateado 10-20 €/mes). Orza marxe para tratamentos de orellas.

Historia e orixe

Criado en Inglaterra para cazar becadas (woodcock → cocker). Familia spaniel antiga. División americana (máis pequena, pelaxe exuberante) e inglesa (máis cazadora).

Recoñecido pola FCI dentro do grupo 7 ou 8 (cans de mostra ou de cobro). O seu uso histórico de caza determina a súa necesidade de exercicio físico e traballo olfactivo: o aburrimento é a principal causa de problemas de conduta.

Temperamento e carácter

Alegre, sociable, dependente. Sensible. Algúns individuos con tendencia á ansiedade por separación. Necesita compañía. Necesita estimulación mental diaria — os xogos olfactivos, kongs de comida e trucos curtos canalizan a enerxía mellor que o exercicio físico só. Responde mellor ao reforzo positivo: o castigo físico xera medo, ansiedade e reactividade — métodos coercitivos NON recomendados por veterinarios etólogos. Sensible ao estado de ánimo da súa familia: detecta tensión e contáxiase.

Convivencia

Nenos: excelente. Outros cans: sociable. Gatos: bo. Considerado un dos mellores familiares.

Etapas de vida do Cocker Spaniel Inglés

Cada etapa ten as súas prioridades de coidado. Esperanza de vida: 12-15 años.

Cachorro

0-10 meses

Limpeza e revisión de orellas longas desde o inicio; socialización; coidado do manto.

Júnior

10 meses-2 anos

Hixiene auditiva rutineira (otite crónica), revisión ocular e educación; control de peso.

Adulto

2-8 anos

Manexo de otite recorrente, revisións oftalmolóxicas (cataratas, ollo seco, glaucoma) e coidado da pelaxe.

Senior

8+ anos

Vixilancia ocular e cardíaca, control auditivo e manexo de peso e articulacións.

Coidados

Exercicio: 45-60 min/día divididos en polo menos 2 sesións. Paseos calmos + xogo mental.

Cepillado: 2-3 veces/semana; intensivo durante as mudas (primavera e outono).

Alimentación: penso de calidade acorde á etapa vital (cachorro/adulto/senior) e tamaño. Control de peso: a obesidade é a principal causa evitable de problemas articulares.

Veterinario: revisión anual con analítica preventiva a partir dos 5 anos (7 anos en xigantes); 2 veces/ano desde os 8.

Exercicio 1 h/día. Cepillado 3 veces/semana + corte cada 2-3 meses. Limpeza de orellas semanal (infeccións frecuentes). Control de peso.

Coidado en detalle

🍽️ Nutrición

Penso de calidade acorde á súa etapa vital con ración medida: tende a gañar peso se se descontrola a comida. Reparte en 2 tomas e evita o exceso de premios.

✂️ Acicalado

Manto sedoso e abundante con flocos: cepillado 2-3 veces por semana para evitar nós e corte/arranxo cada 2-3 meses. Punto clave: limpar e inspeccionar as orellas longas cada semana, onde as infeccións son moi frecuentes.

🎓 Adestramento

Sensible, sociable e disposto a agradar, aprende ben con reforzo positivo e ton suave. A súa sensibilidade fai que os métodos duros sexan contraproducentes. Convén traballar cedo a tolerancia á soidade.

🏃 Exercicio

Enerxía media: arredor de 1 hora diaria repartida en 2 paseos, combinando exercicio físico con traballo olfactivo e xogo mental. A súa orixe cazadora fai que o aburrimento sexa a súa principal causa de problemas de conduta.

Saúde específica

Otite crónica (orellas pesadas). Glaucoma. Atrofia de retina. Displasia. Síndrome rabia do cocker (raro pero documentado en liñas dourado/vermello). Esperanza 12-15 anos. Esperanza de vida 12-15 anos con coidados axeitados. Probas pre-cría recomendadas en criadeiros responsables (displasia + cardio + oftalmoloxía segundo as patoloxías da raza). En adopción, solicitar á protectora informe veterinario do estado actual.

🩺 Predisposicións de saúde desta raza

Condicións ás que esta raza ten maior predisposición. Coñecelas axuda á prevención e a unha detección precoz. A predisposición non implica que o animal as vaia desenvolver.

Enfermidades frecuentes en cans

Coñece os síntomas, a prevención e cando acudir ao veterinario. Información orientativa revisada que non substitúe a consulta veterinaria.

Ver as 158 enfermidades da guía de saúde

Cribado e prevención do Cocker Spaniel Inglés

Tests e cribados recomendados

  • Test xenético de atrofia progresiva de retina (prcd-PRA por ADN)
  • Test xenético FN (nefropatía familiar)
  • Exame oftalmolóxico anual (glaucoma, cataratas)
  • Radiografía oficial de displasia de cadeira
  • Test xenético AON (ameloxénese imperfecta) segundo liñas
  • Auscultación/eco cardíaca por predisposición a valvulopatías

Prevención

Limpeza e revisión de orellas polo menos semanal (as súas orellas longas e pesadas favorecen as otites), cepillado frecuente para evitar nós, control de peso e moita compañía para previr a ansiedade por separación á que é propenso.

Calendario de revisións

Revisión anual con exame oftalmolóxico e de orellas; analítica preventiva a partir dos 5 anos e revisións semestrais desde os 8.

Sinais de alarma

  • !Sacudidas de cabeza, mal cheiro e rascado de orellas (otite crónica)
  • !Ollo vermello e doloroso con pupila dilatada (glaucoma, urxencia)
  • !Choques ou cegueira nocturna progresiva (PRA)
  • !Cambios bruscos de carácter ou agresividade súbita (vixiar en liñas dourado/vermello)
  • !Apatía, ansiedade ou destrozos cando queda só (ansiedade por separación)

Galería do Cocker Spaniel Inglés

Foto de la raza cocker spaniel ingles
Foto: Wikimedia Commons

Preguntas frecuentes sobre o Cocker Spaniel Inglés

Canto vive un Cocker Spaniel Inglés?
A esperanza de vida do Cocker Spaniel Inglés é de 12-15 años. Unha boa alimentación, exercicio axeitado, revisións veterinarias anuais e coidados preventivos poden axudar a alcanzar o extremo superior dese rango.
Canto pesa un Cocker Spaniel Inglés?
Un Cocker Spaniel Inglés adulto pesa entre 12-16 kg, segundo o seu sexo, xenética e condición. É mediano.
De onde é a raza Cocker Spaniel Inglés?
O Cocker Spaniel Inglés é orixinario de Reino Unido. Criado en Inglaterra para cazar becadas (woodcock → cocker). Familia spaniel antiga. División americana (máis pequena, pelaxe exuberante) e inglesa (máis cazadora).
Canto exercicio necesita un Cocker Spaniel Inglés?
O Cocker Spaniel Inglés ten enerxía media. **Exercicio:** 45-60 min/día divididos en polo menos 2 sesións. Paseos calmos + xogo mental.
O Cocker Spaniel Inglés é bo con nenos?
Nenos: excelente. Outros cans: sociable. Gatos: bo. Considerado un dos mellores familiares.
Para quen NON é recomendable o Cocker Spaniel Inglés?
Non é a raza axeitada para: Quen non poida cepillar regularmente. Fogares sen tempo de paseos. É importante elixir unha raza compatible co teu estilo de vida.
Que problemas de saúde ten o Cocker Spaniel Inglés?
Otite crónica (orellas pesadas). Glaucoma. Atrofia de retina. Displasia. Síndrome rabia do cocker (raro pero documentado en liñas dourado/vermello). Esperanza 12-15 anos. Esperanza de vida 12-15 anos con coidados axeitados. Probas pre-cría recomendadas en criadeiros responsables (displasia + cardio + oftalmoloxía segundo as patoloxías da raza). En adopción, solicitar á protectora informe veterinario do estado actual.
Por que teñen tantas infeccións de orella?
As súas orellas longas, peludas e caídas tapan a canle auditiva, reteñen humidade e reducen a ventilación, o ambiente perfecto para que proliferen bacterias e fungos. Por iso necesitan limpeza e inspección semanal e secado tras os baños ou a auga.
Que é a 'rabia do cocker'?
É un trastorno raro de agresividade súbita e inexplicable descrito sobre todo en liñas de capa dourada/vermella, con base xenética e hormonal. Non afecta á maioría dos cockers, pero convén elixir criadores responsables e consultar co veterinario etólogo ante cambios bruscos de carácter.
Levan ben quedar sós?
Regular. Son cans moi dependentes e apegados á súa familia, e algúns individuos desenvolven ansiedade por separación. Necesitan compañía e convén afacelos de cachorros a períodos de soidade curtos e progresivos.
Canto mantemento de pelo necesitan?
Bastante. O manto sedoso con flocos enrédase con facilidade: require cepillado 2-3 veces por semana e arranxo de perruquería cada 2-3 meses. É unha raza de mantemento medio-alto en canto a acicalado.
É boa raza para familias con nenos?
Si, é considerado un dos mellores cans familiares: alegre, cariñoso, sociable con persoas, outros cans e mesmo gatos. Só hai que cubrir a súa necesidade de exercicio, compañía e coidado do pelo e das orellas.

Razas parentes e similares

Aprende máis sobre cans

Guías veterinarias prácticas para acompañar a Cocker Spaniel Inglés.

Fontes e referencias

Contido elaborado a partir de estándares oficiais da raza e fontes veterinarias de referencia.

Queres adoptar un cocker spaniel inglés?

Hai cocker spaniel ingléss en protectoras españolas buscando familia. Filtra por raza no catálogo.