Ir ao contido
Bearded Collie
Ficha de raza

Bearded Collie

Pastor escocés peludo con barba característica. Alegre, sociable, case todo o día con bo humor. Excelente can familiar moi activo. Cepillado intenso.

Orixe: Escocia Tamaño: Mediano Esperanza: 12-14 años Enerxía

Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA

Ideal para

  • Familias moi activas
  • Quen busque can alegre e carismático

Reconsiderar se

  • ×Familias sedentarias
  • ×Quen non queira ratos de cepillado

Avísame cando apareza un Bearded Collie en adopción

Enviarémosche un email só cando unha protectora verificada publique un dispoñible. Sen spam, baixa en 1 clic.

Só usaremos o teu email para esta alerta. Máis info na nosa política de privacidade.

Encaixa contigo o Bearded Collie?

Valoración orientativa de 1 (pouco) a 5 (moito).

Apto para piso
Apto para primeirizos
Bo con nenos
Con outros cans
Con gatos
Tolera a soidade
Nivel de enerxía
Facilidade de adestramento
Nivel de muda
Necesidade de acicalado
Tendencia a ladrar
Tolera a calor
Tolera o frío

💶 Custo estimado de tenza

60-100 €/mes

Alimentación 35-55 €, perruquería/material de cepillado 10-20 €, antiparasitarios 10-15 €, provisión veterinaria 15-25 €. O cepillado frecuente pódese facer na casa e aforrar perruquería.

Historia e orixe

Pastor escocés do século XVI, orixinalmente traballaba ovellas en montañas. Preto de extinguirse a finais do XIX, recuperado pola criadora Olive Willison.

Recoñecido pola FCI dentro do grupo 1 (cans de pastor). En España conserva o seu rol de pastoreo en zonas rurais ademais de ser can de compañía urbano. Aprende con rapidez tarefas complexas — referente en deporte canino (agility, obediencia, mondioring).

Temperamento e carácter

Alegre, xoguetón, sociable. "Bearded bounce": característico chouto de alegría. Cariñoso, intelixente, algo teimudo. Necesita estimulación mental diaria — os xogos olfactivos, kongs de comida e trucos curtos canalizan a enerxía mellor que o exercicio físico só. Responde mellor a reforzo positivo: o castigo físico xera medo, ansiedade e reactividade — métodos coercitivos NON recomendados por veterinarios etólogos. Sensible ao estado de ánimo da súa familia: detecta tensión e contáxiase.

Convivencia

Nenos: excelente. Outros cans: sociable. Gatos: bo.

Etapas de vida do Bearded Collie

Cada etapa ten as súas prioridades de coidado. Esperanza de vida: 12-14 años.

Cachorro

0-1 ano

Socialización e manexo do pelo longo desde novo; exercicio progresivo; exame oftalmolóxico de base.

Xove

1-2 anos

Exercicio físico e mental abundante; radiografías de cadeira; cepillado intensivo do manto.

Adulto

2-8 anos

Vixilancia de enfermidade de Addison (signos inespecíficos); control de cadeira; revisión retiniana.

Senior

8+ anos

Control endócrino e articular; revisións de visión; exercicio adaptado mantendo estímulo.

Coidados

Exercicio: 60-90 min/día divididos en polo menos 2 sesións. Imprescindible solto en zona segura para razas con enerxía alta.

Cepillado: diario; intensivo durante as mudas (primavera e outono).

Alimentación: penso de calidade acorde á etapa vital (cachorro/adulto/senior) e tamaño. Control de peso: a obesidade é a principal causa evitable de problemas articulares.

Veterinario: revisión anual con analítica preventiva a partir dos 5 anos (7 anos en xigantes); 2 veces/ano desde os 8.

Exercicio 1,5 h/día. Cepillado 3-4 veces/semana. Limpeza da barba diaria. Educación con paciencia. Estimulación mental.

Coidado en detalle

🍽️ Nutrición

Penso de calidade para raza activa de tamaño medio, axustando a ración ao seu intenso gasto enerxético sen permitir sobrepeso que cargue as cadeiras.

✂️ Acicalado

Cepillado a fondo case diario para evitar nós no seu dobre manto longo; nas mudas é intenso. Revisa a barba e as patas tras o campo.

🎓 Adestramento

Moi intelixente, alegre e algo teimudo: responde de marabilla ao reforzo positivo e ao deporte canino (agility, obediencia). Aburrido, ladra e enreda.

🏃 Exercicio

90 min ou máis ao día de exercicio variado con carreira solta e traballo mental; é un pastor incansable, non apto para vida sedentaria.

Saúde específica

Displasia. Atrofia de retina (CEA). Addison. Hipotiroidismo. Esperanza 12-14 anos. Esperanza de vida 12-14 anos con coidados axeitados. Probas pre-cría recomendadas en criadeiros responsables (displasia + cardio + oftalmoloxía segundo patoloxías da raza). En adopción, solicitar á protectora informe vet do estado actual.

🩺 Predisposicións de saúde desta raza

Condicións ás que esta raza ten maior predisposición. Coñecelas axuda á prevención e a unha detección precoz. A predisposición non implica que o animal as vaia desenvolver.

Enfermidades frecuentes en cans

Coñece os síntomas, a prevención e cando acudir ao veterinario. Información orientativa revisada que non substitúe a consulta veterinaria.

Ver as 158 enfermidades da guía de saúde

Cribado e prevención do Bearded Collie

Tests e cribados recomendados

  • Radiografía oficial de cadeira (displasia)
  • Test xenético/revisión oftalmolóxica de Anomalía do Ollo do Collie (CEA) e atrofia de retina
  • Analítica con perfil tiroideo (hipotiroidismo)
  • Valoración de cortisol/ACTH ante sospeita de enfermidade de Addison

Prevención

Exercicio diario abundante e estimulación mental, control de peso para protexer as cadeiras e cepillado frecuente para evitar nós que oculten problemas de pel. Vacinación e desparasitación ao día.

Calendario de revisións

Revisión anual ata os 7 anos con perfil tiroideo periódico; dúas visitas ao ano desde os 8.

Sinais de alarma

  • !Apatía, vómitos, debilidade ou crise ante o estrés (posible Addison, potencialmente grave)
  • !Aumento de peso, pelo apagado ou intolerancia ao frío (hipotiroidismo)
  • !Tropezos ou perda de visión ao solpor
  • !Coxeira ou rixidez nas cadeiras

Preguntas frecuentes sobre o Bearded Collie

Canto vive un Bearded Collie?
A esperanza de vida do Bearded Collie é de 12-14 años. Unha boa alimentación, exercicio axeitado, revisións veterinarias anuais e coidados preventivos poden axudar a alcanzar o extremo superior dese rango.
Canto pesa un Bearded Collie?
Un Bearded Collie adulto pesa entre 18-27 kg, segundo o seu sexo, xenética e condición. É mediano.
De onde é a raza Bearded Collie?
O Bearded Collie é orixinario de Escocia. Pastor escocés do século XVI, orixinalmente traballaba ovellas en montañas. Preto de extinguirse a finais do XIX, recuperado pola criadora Olive Willison.
Canto exercicio necesita un Bearded Collie?
O Bearded Collie ten enerxía alta. **Exercicio:** 60-90 min/día divididos en polo menos 2 sesións. Imprescindible solto en zona segura para razas con enerxía alta.
O Bearded Collie é bo con nenos?
Nenos: excelente. Outros cans: sociable. Gatos: bo.
Para quen NON é recomendable o Bearded Collie?
Non é a raza axeitada para: Familias sedentarias. Quen non queira ratos de cepillado. É importante elixir unha raza compatible co teu estilo de vida.
Que problemas de saúde ten o Bearded Collie?
Displasia. Atrofia de retina (CEA). Addison. Hipotiroidismo. Esperanza 12-14 anos. Esperanza de vida 12-14 anos con coidados axeitados. Probas pre-cría recomendadas en criadeiros responsables (displasia + cardio + oftalmoloxía segundo patoloxías da raza). En adopción, solicitar á protectora informe vet do estado actual.
Canto cepillado necesita realmente?
Moito. O seu manto longo enrédase con facilidade, así que necesita cepillado a fondo case diario e especialmente intenso durante as mudas. Sen esa rutina aparecen nós dolorosos e problemas de pel.
É bo can para familias con nenos?
Excelente. É alegre, paciente e moi sociable, co seu característico 'bearded bounce' de alegría. Iso si, a súa altísima enerxía esixe unha familia activa que o saque a diario.
Que é a enfermidade de Addison e por que importa?
É un fallo das glándulas suprarrenais ao que a raza está predisposta. Provoca apatía, vómitos e crises ante o estrés. É tratable de por vida, pero o diagnóstico precoz é vital, así que ante síntomas vagos recorrentes acode ao veterinario.
Adáptase a un piso?
Non é o ideal. Pode vivir en piso se recibe as súas 1,5-2 horas diarias de exercicio e estímulo mental, pero a súa enerxía e tendencia a ladrar fano difícil en fogares pouco activos.
Tolera ben a calor?
Regular. O seu dobre manto denso está pensado para o frío escocés; no verán hai que evitar o exercicio nas horas de calor, dar sombra e auga, e nunca rapalo ao cero (dana a función protectora do pelo).

Razas parentes e similares

Aprende máis sobre cans

Guías veterinarias prácticas para acompañar a Bearded Collie.

Fontes e referencias

Contido elaborado a partir de estándares oficiais da raza e fontes veterinarias de referencia.

Queres adoptar un bearded collie?

Hai bearded collies en protectoras españolas buscando familia. Filtra por raza no catálogo.