
Azul Ruso
Pelaxe azul-prateada densa. Ollos verde esmeralda. Carácter reservado pero leal a unha familia. Hipoalerxénico relativo.
Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA
Ideal para
- ✓Familias con tempo para acariñar
- ✓Pisos
- ✓Quen busque gato sociable
Reconsiderar se
- ×Fogares con moitas horas só
Avísame cando apareza un Azul Ruso en adopción
Enviarémosche un email só cando unha protectora verificada publique un dispoñible. Sen spam, baixa en 1 clic.
Só usaremos o teu email para esta alerta. Máis info na nosa política de privacidade.
Encaixa contigo o Azul Ruso?
Valoración orientativa de 1 (pouco) a 5 (moito).
💶 Custo estimado de tenza
30-50 €/mes
Alimentación: 15-24 € · Hixiene e area: 8-14 € · Veterinario e prevención: 10-18 €
Historia e orixe
Raza natural de pelaxe azul-gris e ollos verdes, asociada ao porto de Arcánxel (Rusia). É unha das razas máis sas e lonxevas, con moi poucas enfermidades hereditarias; o seu principal risco de saúde é a obesidade polo seu gran apetito.
Temperamento e carácter
Carácter típico da súa raza. Sociable ou reservado segundo a individualidade. A esterilización temperá (4-6 meses) é a mellor medida preventiva.
Convivencia
Nenos: ben con respectuosos. **Outros gatos:** sociable se convive desde novo. **Cans:** posible se é tranquilo.
Etapas de vida do Azul Ruso
Cada etapa ten as súas prioridades de coidado. Esperanza de vida: 15-20 años.
Gatiño
0-6 meses
Socialización paciente (raza reservada), vacinación, desparasitación e dieta de crecemento.
Xúnior
6 meses-2 anos
Esterilización, saúde dental, control da ración pola tendencia a comer en exceso.
Adulto
2-10 anos
Control estrito de peso/dieta, saúde dental e revisións anuais.
Senior
11+ anos
Cribado renal e tiroideo, control de peso e dieta xeriátrica.
Coidados
Cepillado: segundo a pelaxe (curto = semanal · semilongo = 2-3 veces · longo = diario).
Areeiro: N+1 areeiros (decisión 70).
Alimentación: húmido + seco de calidade.
Veterinario: revisión anual + analítica desde os 7 anos.
Coidado en detalle
🍽️ Nutrición
Penso de calidade combinado con húmido e control das racións: tende á obesidade se come a libre disposición.
✂️ Acicalado
Pelo curto, denso e de baixo mantemento: o cepillado semanal abonda. Muda pouco.
🎓 Adestramento
Gato reservado pero leal e intelixente; céntrase na socialización temperá e no enriquecemento. Precisa rutina estable e vínculos coa súa familia.
🏃 Exercicio
Enerxía media: goza do xogo interactivo e das estruturas en altura; convén estimulalo para evitar o sedentarismo.
Saúde específica
Cardiomiopatía hipertrófica (HCM) frecuente en moitas razas — test xenético recomendado. PKD en razas persas e derivadas. Esperanza 15-20 anos.
🩺 Predisposicións de saúde desta raza
Condicións ás que esta raza ten maior predisposición. Coñecelas axuda á prevención e a unha detección precoz. A predisposición non implica que o animal as vaia desenvolver.
Enfermidades frecuentes en gatos
Coñece os síntomas, a prevención e cando acudir ao veterinario. Información orientativa revisada que non substitúe a consulta veterinaria.
Cribado e prevención do Azul Ruso
Tests e cribados recomendados
- ✓Ecocardiografía para cardiomiopatía hipertrófica (HCM)
- ✓Analítica/ecografía renal (PKD)
- ✓Analítica de ouriños (cálculos urinarios)
- ✓Control de peso (tendencia á obesidade)
Prevención
Control do peso pola súa tendencia a engordar, auga sempre dispoñible, cribado cardíaco e esterilización temperá (4-6 meses).
Calendario de revisións
Revisión anual; a partir dos 7 anos, analítica preventiva.
Sinais de alarma
- !Respiración rápida ou letargo (cardiopatía)
- !Dificultade ou sangue ao ouriñar
- !Aumento da sede e dos ouriños
- !Ganancia de peso excesiva
Galería do Azul Ruso

Preguntas frecuentes sobre o Azul Ruso
- Canto vive un Azul Ruso? ▾
- A esperanza de vida do Azul Ruso é de 15-20 años. Unha boa alimentación, exercicio axeitado, revisións veterinarias anuais e coidados preventivos poden axudar a alcanzar o extremo superior dese rango.
- Canto pesa un Azul Ruso? ▾
- Un Azul Ruso adulto pesa entre 3-5 kg, segundo o seu sexo, xenética e condición. É mediano.
- De onde é a raza Azul Ruso? ▾
- O Azul Ruso é orixinario de Rusia (Arcángel). Raza natural de pelaxe azul-gris e ollos verdes, asociada ao porto de Arcánxel (Rusia). É unha das razas máis sas e lonxevas, con moi poucas enfermidades hereditarias; o seu principal risco de saúde é a obesidade polo seu gran apetito.
- Canto exercicio necesita un Azul Ruso? ▾
- O Azul Ruso ten enerxía media. **Cepillado:** segundo a pelaxe (curto = semanal · semilongo = 2-3 veces · longo = diario).
- O Azul Ruso é bo con nenos? ▾
- **Nenos:** ben con respectuosos. **Outros gatos:** sociable se convive desde novo. **Cans:** posible se é tranquilo.
- Para quen NON é recomendable o Azul Ruso? ▾
- Non é a raza axeitada para: Fogares con moitas horas só. É importante elixir unha raza compatible co teu estilo de vida.
- Que problemas de saúde ten o Azul Ruso? ▾
- Cardiomiopatía hipertrófica (HCM) frecuente en moitas razas — test xenético recomendado. PKD en razas persas e derivadas. Esperanza 15-20 anos.
- O azul ruso é hipoalerxénico? ▾
- É das razas que adoitan tolerar mellor as persoas alérxicas, xa que a súa pelaxe densa parece reter algo máis os alérxenos. Aínda así, ningún gato é totalmente hipoalerxénico.
- É un gato agarimoso? ▾
- Si, aínda que reservado. É leal e vincúlase forte coa súa familia, pero adoita ser tímido cos descoñecidos e prefire ambientes tranquilos.
- Pode quedar só? ▾
- Tolera a soidade mellor ca outras razas, pero non lle gustan as xornadas moi longas en solitario; agradece xogo e compañía ao volver á casa.
- Engorda con facilidade? ▾
- Si, ten tendencia á obesidade. Convén racionar a comida, evitar o libre acceso ao penso e mantelo activo con xogo.
- Canto vive o azul ruso? ▾
- É unha raza lonxeva e bastante sa, cunha esperanza de vida de 15-20 anos se se coida o seu peso e a súa saúde cardíaca e renal.
Aprende máis sobre gatos
Guías veterinarias prácticas para acompañar a Azul Ruso.
Fontes e referencias
Contido elaborado a partir de estándares oficiais da raza e fontes veterinarias de referencia.
Queres adoptar un azul ruso?
Hai azul rusos en protectoras españolas buscando familia. Filtra por raza no catálogo.

