
Camaleón de Jackson
Hiru adar arretan. Aire freskoa behar du (ez bero gehiegi). CITES II.
Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA
Egokia honentzat
- ✓Konpromiso teknikoarekin maskota exotikoa nahi duenarentzat
- ✓Pertsona pazientziazkoak (narrastiek denbora behar dute konfiantzarako)
- ✓Terrariorako lekua duten etxeak
Berraztertu baldin bada
- ×Haur txikiak gainbegiratu gabe dituzten etxeak
- ×Aurretiazko eskarmenturik gabeko pertsonak (kontsultatu albaitari exotikoa lehenago)
- ×Bizitza % 100 terrario txikian (krudela)
Abisatu iezadazu Camaleón de Jackson bat adopziorako agertzen denean
Babesleku egiaztatu batek eskuragarri dagoen bat argitaratzen duenean baino ez dizugu emailik bidaliko. Spamik gabe, klik bakarrean baja emateko aukera.
Zure emaila alerta honetarako baino ez dugu erabiliko. Informazio gehiago gure pribatutasun-politikan.
Camaleón de Jackson zurekin bat dator?
Balorazio orientagarria, 1 (gutxi) eta 5 (asko) artean.
💶 Edukitzearen kostu estimatua
25-45 €/hilean
Intsektu askotarikoak 10-18 € + suplementuak 3-5 € + UVB/lainoztatze elektrizitatea 6-12 € + UVB amortizazioa.
Historia eta jatorria
Ekialdeko Afrikako (Kenia, Tanzania) mendiko kameleoia, arretan hiru adarrekin; bibiparoa eta klima fresko eta hezearen zalea.
Izaera eta nortasuna
Narrastiak EZ dira sozialak ugaztunak bezala. Maneiua onartzen dute, ez dute konpainiarik bilatzen. Konfiantza pazientziarekin irabazten da.
Bizikidetza
Haurrak: espeziearen eta hezkuntza-maneiuaren araberakoa. **Beste maskotak:** saihestu — noranzko biko arriskua. **Beste narrastiak:** espeziearen arabera, hobe terrario bereiziak.
Camaleón de Jackson(r)en bizi-etapak
Etapa bakoitzak bere zaintza-lehentasunak ditu. Bizi-itxaropena: 6-9 años.
Kumea/Jaioberria
0-2 hilabete
Mendiko espeziea: tenperatura freskoak 22-26 °C, UVB eta ur-tanta; mikrointsektuak kaltzioarekin (A hipobitaminosiarekiko sentikorra).
Gaztetxoa
2-6 hilabete
Intsektuak kaltzioarekin, terrario landatua fresko eta hezea; bibiparoa: ez du arrautza-erruterik behar berez.
Subheldua
6-12 hilabete
Giro freskoa eta aireztatua, gradiente leuna; arrek beren hiru adarrak garatzen dituzte.
Heldua
1+ urte
Bero gehiegia saihestu, hidratazio etengabea; kontuz suplementu bitaminiko gehiegiarekin (hipobitaminosia).
Zaintza
Terrarioa: gutxieneko tamaina espeziearen arabera (gida espezifikoak kontsultatu). UVB derrigorrezkoa egunekoentzat.
Tenperatura: egun/gau gradientea · gune bero vs freskoa termorregulaziorako.
Hezetasuna: espeziearen arabera (oihanekoa % 70+ · basamortua % 30-50).
Elikadura: dieta espezifikoa · intsektujaleak, belarjaleak, haragijaleak erabat aldatzen dira.
Albaitaria: albaitari exotikoa (albaitari arruntak EZ du balio). Urteko azterketa.
Zaintza xehetasunez
🍽️ Elikadura
Intsektujalea: kilkerrak, saltamatxinoak, zeta-harrak eta euliak askotarikoak, kaltzioz eta multibitaminikoz hautseztatuak. Hidratazio ugaria tantaz/lainoztatuz.
✂️ Garbiketa
Ez da bainatzen ezta manipulatzen ere. Hidratazio maizak muda osoak bermatzen ditu; behatzak eta kaskoa zaindu.
🎓 Trebakuntza
Erakusketarako espeziea; maneiuak asko estresatzen du. Bere presentziara ohitu kontaktua behartu gabe.
🏃 Ariketa
Terrario altua eta OSO aireztatua (sarea), hosto eta adar ugari, tenperatura freskoak (21-26 °C egunez, eguzki-hartze puntu leuna ~27 °C, gaua 15-18 °C). Bero gehiegia hilgarria da.
Osasun espezifikoa
UVB gabezia (erraktismoa, MBD), parasitoak, arnas-infekzioak hezetasun okerragatik. Bizi-itxaropena 6-9 urte ondo zainduta.
🩺 Arraza honen osasun-joerak
Arraza honek joera handiagoa duen gaixotasunak. Horiek ezagutzeak prebentzioan eta goiz detektatzen laguntzen du. Joerak ez du esan nahi animaliak gaixotasuna garatuko duenik.
narrastiak artean ohikoak diren gaixotasunak
Ezagutu sintomak, prebentzioa eta noiz jo albaitariarengana. Berrikusitako informazio orientagarria, albaitari-kontsulta ordezkatzen ez duena.
Camaleón de Jackson(r)en baheketa eta prebentzioa
Gomendatutako testak eta baheketak
- ✓Koprologikoa (parasitoak, ohikoak jatorriagatik)
- ✓MBDaren eta hezur-kalitatearen ebaluazioa
- ✓Begi-azterketa (infekzioak, A hipobitaminosia)
- ✓Hidratazioaren eta giltzurrun-funtzioaren kontrola
Prebentzioa
UVB egokia 6-12 hilabetean behin berrituta, kaltzio-suplementazio kontuz D3 gabe/rekin protokoloaren arabera, eta hidratazioa tantaz edo lainoztatuz (ez dute katiluan edaten). Tenperatura FRESKOAK: mendiko espezie honek bero gehiegiarekin sufritzen du.
Errebisioen egutegia
Azterketa exotikoarekin eskuratzean (CITES II, dokumentazioa egiaztatu) eta urtean.
Alarma-seinaleak
- !Aho edo begi puztuak, letargia (bero-kolpea: oso sentikorra)
- !Masailezur biguna edo gorputz-adar okertuak (MBD)
- !Begi hondoratuak eta urato laranjekiko gernua (deshidratazioa)
- !Ondo proiektatzen ez den mihia edo apetitu-galera
Camaleón de Jackson(r)en galeria

Camaleón de Jackson(r)i buruzko ohiko galderak
- Zenbat bizi da Camaleón de Jackson bat? ▾
- Camaleón de Jackson(r)en bizi-itxaropena 6-9 años da. Elikadura egokia, ariketa egokia, urteroko albaitari-errebisioak eta zaintza prebentiboak lagundu dezakete tarte horren goiko muturrera iristen.
- Zenbat pisatzen du Camaleón de Jackson batek? ▾
- Camaleón de Jackson heldu batek 90-150g artean pisatzen du, bere sexuaren, genetikaren eta egoeraren arabera. mediano da.
- Nongoa da Camaleón de Jackson arraza? ▾
- Camaleón de Jackson África Oriental(e)koa da jatorriz. Ekialdeko Afrikako (Kenia, Tanzania) mendiko kameleoia, arretan hiru adarrekin; bibiparoa eta klima fresko eta hezearen zalea.
- Zenbat ariketa behar du Camaleón de Jackson batek? ▾
- Camaleón de Jackson(k) media energia du. **Terrarioa:** gutxieneko tamaina espeziearen arabera (gida espezifikoak kontsultatu). UVB derrigorrezkoa egunekoentzat.
- Camaleón de Jackson ona da umeekin? ▾
- **Haurrak:** espeziearen eta hezkuntza-maneiuaren araberakoa. **Beste maskotak:** saihestu — noranzko biko arriskua. **Beste narrastiak:** espeziearen arabera, hobe terrario bereiziak.
- Norentzat EZ da gomendagarria Camaleón de Jackson? ▾
- Ez da arraza egokia honentzat: Haur txikiak gainbegiratu gabe dituzten etxeak. Aurretiazko eskarmenturik gabeko pertsonak (kontsultatu albaitari exotikoa lehenago). Bizitza % 100 terrario txikian (krudela). Garrantzitsua da zure bizimoduarekin bateragarria den arraza aukeratzea.
- Zer osasun-arazo ditu Camaleón de Jackson(k)? ▾
- UVB gabezia (erraktismoa, MBD), parasitoak, arnas-infekzioak hezetasun okerragatik. Bizi-itxaropena 6-9 urte ondo zainduta.
- Zergatik behar du fresko egon? ▾
- Ekialdeko Afrikako goi-lurretakoa da; beroa gaizki jasaten du eta 27-28 °C-tik gora bero-estresa jasaten du, hilgarria izan daitekeena.
- Legez babestua al dago? ▾
- Bai, CITES II-n ageri da: gatibutasunean sortua dela egiaztatzen duen dokumentazio legalarekin eskuratu behar da.
- Nola edaten du? ▾
- Ez du katilutik edaten. Hostoetan tantak behar ditu tanta-sistema edo lainoztatze bidez egunean hainbat aldiz.
- Har al daiteke? ▾
- Hobe ez. Behatzeko animalia da, maneiuak estresatzen duena; ohikoan ukitzeak bere osasuna kaltetzen du.
Ikasi gehiago narrastiak buruz
Albaitaritza-gida praktikoak Camaleón de Jackson laguntzeko.
Iturriak eta erreferentziak
Arrazaren estandar ofizialetan eta erreferentziazko albaitaritza-iturrietan oinarrituta landutako edukia.
- WikipediaTrioceros jacksonii ↗
- The Reptile DatabaseReptile Database ↗
- AHEEspainiako Elkarte Herpetologikoa ↗
camaleón de jackson bat adoptatu nahi duzu?
Espainiako babeslekuetan camaleón de jackson animaliak daude familia bila. Iragazi arrazaren arabera katalogoan.

