Saltatu edukira
Ibizako Podenkoa
Arraza-fitxa

Podenco Ibicenco

Ibizako podenko galgo lerdena. Belarri tente handiak. Ehiztari oso arina. Izaera sentibera, itxia, leiala. Abandonu masiboa Balearretako ehiza-denboraldiaren ondoren.

Jatorria: Islas Baleares (Ibiza) Tamaina: Mediano Itxaropena: 11-14 años Energia

Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA

Egokia honentzat

  • Familia aktiboak
  • Lorategi oso ondo hesituko etxeak (jauzi egiten du)
  • Babeslekutik adoptatzen duena

Berraztertu baldin bada

  • ×Animalia txikiak dituzten etxeak
  • ×Esprintik gabeko pisuak
  • ×Klima muturrekoak berorik gabe

Abisatu iezadazu Podenco Ibicenco bat adopziorako agertzen denean

Babesleku egiaztatu batek eskuragarri dagoen bat argitaratzen duenean baino ez dizugu emailik bidaliko. Spamik gabe, klik bakarrean baja emateko aukera.

Zure emaila alerta honetarako baino ez dugu erabiliko. Informazio gehiago gure pribatutasun-politikan.

Podenco Ibicenco zurekin bat dator?

Balorazio orientagarria, 1 (gutxi) eta 5 (asko) artean.

Pisurako egokia
Hasiberrientzat egokia
Umeekin ona
Beste txakur batzuekin
Katuekin
Bakardadea jasaten du
Energia-maila
Trebatzeko erraztasuna
Ile-galtze maila
Garbiketa-behar
Zaunka egiteko joera
Beroa jasaten du
Hotza jasaten du

💶 Edukitzearen kostu estimatua

50-90 €/hilean

Elikadura 25-40 €, fleboto aurkako babesa 8-15 €, albaitari-hornidura 15-25 €, berogailua/ohe koltxatua eta desparasitazioa 5-10 €.

Historia eta jatorria

Ibizako arraza milenarioa (antzinako Egiptoko txakurrekin lotua). Untxi-ehiztaria ikusmenez, entzumenez eta usaimenez. Tradizionalki baztertua ehizatzeari uzten zionean.

Arraza iberiar autoktonoa, Espainiako babeslekuetan presente ehiza-denboraldien ondoren. Podenkoak adoptatzea Espainian eragin handiena izateko aukeretako bat da. FCIk 5. taldean aitortua (spitzak eta arraza primitiboak).

Izaera eta nortasuna

Sentibera, itxia, bere familiari leiala. Herabea ezezagunekin sozializatu gabe. Harrapaketa-sena oso altua. Independentea. Eguneroko estimulazio mentala behar du — usaimen-jokoek, janari-kongek eta trikimailu laburrek energia hobeto bideratzen dute ariketa fisikoak bakarrik baino. Errefortzu positiboari hobeto erantzuten dio: zigor fisikoak beldurra, antsietatea eta erreaktibotasuna sortzen ditu — metodo hertsatzaileak EZ dituzte gomendatzen albaitari etologoek. Bere familiaren aldartearekiko sentibera: tentsioa antzematen du eta kutsatu egiten zaio.

Bizikidetza

Umeak: errespetuzkoekin. Beste txakur batzuk: bere tamainakoekin soziala. Katuak/untxiak: harrapakina.

Podenco Ibicenco(r)en bizi-etapak

Etapa bakoitzak bere zaintza-lehentasunak ditu. Bizi-itxaropena: 11-14 años.

Txakurkumea

0-1 urte

Sozializazioa eta ariketa gune seguruetan (ehiza-sen sendoa); kontuz anestesikoekin galgoetan.

Gaztea

1-2 urte

Lasterketa eta jauzi premia handia; hotzaren aurkako babesa gantz-geruza urriagatik; dieta egokitua.

Heldua

2-8 urte

Muskulatura iharraren mantentzea; hortzen zaintza eta azterketa orokor periodikoak.

Seniorra

8+ urte

Mugikortasun eta pisuaren zaintza; azterketa geriatrikoak; ariketa arin egokitua.

Zaintza

Ariketa: 90-120 min/egun gutxienez 2 saiotan banatuta. Ezinbestekoa da aske uztea gune seguruan energia altuko arrazentzat.

Orraztea: astean 2-3 aldiz; intentsiboa muda-garaietan (udaberria eta udazkena).

Elikadura: kalitatezko pentsua bizi-etapari (txakurkumea/heldua/senior) eta tamainari egokitua. Pisuaren kontrola: obesitatea da giltzadura-arazoen kausa saihesgarri nagusia.

Albaitaria: urteko azterketa analitika prebentiboarekin 5 urtetik aurrera (7 urte erraldoietan); urtean 2 aldiz 8 urtetik aurrera.

Ariketa 1,5 ordu/egun + esprinta aske. Berogailua neguan. Hesitura 2 m gutxienez. Hezkuntza pazientziaz. Sozializazio goiztiarra.

Zaintza xehetasunez

🍽️ Elikadura

Kalitatezko pentsua tamaina ertaineko arraza aktiborako. Konstituzioz meheak dira: ez gehiegi elikatu haien silueta pisu-faltarekin nahastuz.

✂️ Garbiketa

Gutxienekoa. Ile motza, asteroko orraztea. Zaindu presio-puntuak gantz gutxi dutelako eta bildu neguan.

🎓 Trebakuntza

Sentibera, itxia eta independentea; asko ehizatik iristen dira sozializatu gabe. Pazientzia, errefortzu positiboa eta pixkanakako sozializazioa pertsonekin eta inguruneekin.

🏃 Ariketa

1,5 ordu/egun gehi esprintak askatze seguruan. Energia oso altua eta jauzilari bikaina: egunero deskargatu behar du.

Osasun espezifikoa

Gaixotasun hereditario gutxi (autoktonoa, endogamia gutxikoa). Anestesia-sentiberatasuna. Hipotiroidismoa. Bizi-itxaropena 11-14 urte. Bizi-itxaropena 11-14 urte zaintza egokiekin. Kria aurreko probak gomendatzen dira hazitegi arduratsuetan (displasia + kardio + oftalmologia arrazaren patologien arabera). Adopzioan, eskatu babeslekuari uneko egoeraren albaitari-txostena.

txakurrak artean ohikoak diren gaixotasunak

Ezagutu sintomak, prebentzioa eta noiz jo albaitariarengana. Berrikusitako informazio orientagarria, albaitari-kontsulta ordezkatzen ez duena.

Ikusi osasun-gidako 158 gaixotasunak

Podenco Ibicenco(r)en baheketa eta prebentzioa

Gomendatutako testak eta baheketak

  • Leishmania-testa (eremu endemikoak)
  • Hemograma eta biokimika
  • Tiroide-profila (hipotiroidismoa)
  • Anestesia aurreko profila (sentiberatasuna gantz gutxiagatik)
  • Azterketa fisiko orokorra

Prebentzioa

Fleboto aurkako babesa leishmania dagoen eremuetan, berogailua neguan (gorputz-gantz gutxi), hesitura altua (2 m baino gehiago jauzi egiten dute) eta askatzea soilik gune seguruan bere harrapaketa-sen oso altuagatik. Arraza autoktonoa endogamia gutxikoa: patologia hereditario gutxi.

Errebisioen egutegia

Urteko azterketa leishmania-baheketarekin eremu endemikoan; seihilekoa seniorretan.

Alarma-seinaleak

  • !Larruazaleko lesioak, deskamazioa edo ile-erortzea (leishmania)
  • !Pisu-galera edo apatia
  • !Herrenak lasterketa bizien ondoren
  • !Hotzarekiko sentiberatasun anormala edo dardarak

Podenco Ibicenco(r)en galeria

Foto de la raza podenco ibicenco
Foto: Wikimedia Commons

Podenco Ibicenco(r)i buruzko ohiko galderak

Zenbat bizi da Podenco Ibicenco bat?
Podenco Ibicenco(r)en bizi-itxaropena 11-14 años da. Elikadura egokia, ariketa egokia, urteroko albaitari-errebisioak eta zaintza prebentiboak lagundu dezakete tarte horren goiko muturrera iristen.
Zenbat pisatzen du Podenco Ibicenco batek?
Podenco Ibicenco heldu batek 20-29 kg artean pisatzen du, bere sexuaren, genetikaren eta egoeraren arabera. mediano da.
Nongoa da Podenco Ibicenco arraza?
Podenco Ibicenco Islas Baleares (Ibiza)(e)koa da jatorriz. Ibizako arraza milenarioa (antzinako Egiptoko txakurrekin lotua). Untxi-ehiztaria ikusmenez, entzumenez eta usaimenez. Tradizionalki baztertua ehizatzeari uzten zionean.
Zenbat ariketa behar du Podenco Ibicenco batek?
Podenco Ibicenco(k) muy alta energia du. **Ariketa:** 90-120 min/egun gutxienez 2 saiotan banatuta. Ezinbestekoa da aske uztea gune seguruan energia altuko arrazentzat.
Podenco Ibicenco ona da umeekin?
Umeak: errespetuzkoekin. Beste txakur batzuk: bere tamainakoekin soziala. Katuak/untxiak: harrapakina.
Norentzat EZ da gomendagarria Podenco Ibicenco?
Ez da arraza egokia honentzat: Animalia txikiak dituzten etxeak. Esprintik gabeko pisuak. Klima muturrekoak berorik gabe. Garrantzitsua da zure bizimoduarekin bateragarria den arraza aukeratzea.
Zer osasun-arazo ditu Podenco Ibicenco(k)?
Gaixotasun hereditario gutxi (autoktonoa, endogamia gutxikoa). Anestesia-sentiberatasuna. Hipotiroidismoa. Bizi-itxaropena 11-14 urte. Bizi-itxaropena 11-14 urte zaintza egokiekin. Kria aurreko probak gomendatzen dira hazitegi arduratsuetan (displasia + kardio + oftalmologia arrazaren patologien arabera). Adopzioan, eskatu babeslekuari uneko egoeraren albaitari-txostena.
Katu edo untxiekin bizi al daiteke?
Ez da gomendagarria. Harrapaketa-sen oso altua du eta untxiak ikusmenez, entzumenez eta usaimenez ehizatzeko hazi zuten. Etxean animalia txikiekin arriskutsua izan daiteke.
Zergatik behar du hain hesitura altua?
Jauzilari bikaina eta oso arina da: 2 metroko hesiak erraz gaindi ditzake. Lorategia baduzu, ondo ziurtatu edo ihes egingo du edozein estimulu jazarriz.
Arraza osasuntsua al da?
Nahiko. Arraza autoktono endogamia gutxikoa denez gaixotasun hereditario gutxi ditu. Anestesia-sentiberatasuna (gantz gutxi) eta, eremu endemikoetan, leishmania zaindu behar dira.
Aukera ona al da adoptatzea?
Espainian eragin handiena izateko aukeretako bat da: podenko asko abandonatzen dira ehiza-denboraldiaren ondoren. Sentiberak eta leialak dira, etxe aktibo eta pazientzudunetarako aproposak.

Arraza ahaide eta antzekoak

Ikasi gehiago txakurrak buruz

Albaitaritza-gida praktikoak Podenco Ibicenco laguntzeko.

Iturriak eta erreferentziak

Arrazaren estandar ofizialetan eta erreferentziazko albaitaritza-iturrietan oinarrituta landutako edukia.

podenco ibicenco bat adoptatu nahi duzu?

Espainiako babeslekuetan podenco ibicenco animaliak daude familia bila. Iragazi arrazaren arabera katalogoan.