
Boa Arborícola Esmeralda
Verd maragda amb dents prominents. Caçadora arborícola. Només experts.
Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA
Ideal per a
- ✓Qui busqui una mascota exòtica amb compromís tècnic
- ✓Persones pacients (els rèptils necessiten temps per agafar confiança)
- ✓Llars amb espai per a un terrari
Reconsiderar si
- ×Llars amb nens petits sense supervisió
- ×Persones sense experiència prèvia (consulta un vet exòtic abans)
- ×Vida 100% en un terrari petit (cruel)
Avisa'm quan aparegui un Boa Arborícola Esmeralda en adopció
T'enviarem un email només quan una protectora verificada en publiqui un de disponible. Sense correu brossa, baixa en 1 clic.
Només farem servir el teu email per a aquesta alerta. Més informació a la nostra política de privacitat.
El Boa Arborícola Esmeralda encaixa amb tu?
Valoració orientativa d'1 (poc) a 5 (molt).
💶 Cost estimat de tinença
20-40 €/mes
Rosegadors congelats 6-12 € + electricitat calor/humidificació 10-20 € + substrat i manteniment 4-8 €.
Història i origen
Originària de l'Amazònia. Verd maragda amb dents prominents.
Temperament i caràcter
Els rèptils NO són socials com els mamífers. Toleren la manipulació, no busquen companyia. La confiança es guanya amb paciència.
Convivència
Nens: depèn de l'espècie + maneig educatiu. **Altres mascotes:** evitar — risc bidireccional. **Altres rèptils:** segons l'espècie, millor terraris separats.
Etapes de vida del Boa Arborícola Esmeralda
Cada etapa té les seves prioritats de cura. Esperança de vida: 20+ años.
Cria
0-6 mesos
Color juvenil rogenc/ataronjat; perxes horitzontals, humitat 70-90%, gradient 26-29 °C; ratolí petit cada 7 dies i maneig mínim.
Juvenil
6-18 mesos
Canvi de color al verd maragda; ventilació amb humitat alta per evitar problemes respiratoris; ratolí cada 10 dies.
Subadult
1.5-3 anys
Perxes fermes a diverses alçades; calor per ceràmica/focus amb termòstat (cremades); rata petita cada 14 dies.
Adult
3-20 anys
Gradient 26-29 °C amb baixada nocturna, humitat 70-90%; presa cada 2-4 setmanes; controlar mudes per la postura enrotllada a la perxa.
Cures
Terrari: mida mínima segons l'espècie (consulta guies específiques). UVB obligatòria per als diürns.
Temperatura: gradient dia/nit · zona calenta vs fresca per a la termoregulació.
Humitat: segons l'espècie (selvàtica 70%+ · desert 30-50%).
Alimentació: dieta específica · insectívors, herbívors i carnívors varien radicalment.
Veterinari: vet exòtic (el vet normal NO serveix). Revisió anual.
Cura en detall
🍽️ Nutrició
Carnívora: rosegadors morts (congelats/descongelats) de mida adequada, cada 1-3 setmanes segons l'edat. És de metabolisme lent; evitar la sobrealimentació.
✂️ Cura del pèl
No es banya de rutina; un recipient d'aigua i la humitat adequada basten per a mudes completes. Ajudar amb un bany tebi només si hi ha muda retinguda.
🎓 Ensinistrament
Espècie d'exposició, no de manipulació: la postura de descans enrotllada a la branca i les dents llargues fan que el seu maneig sigui arriscat. Reservada a experts.
🏃 Exercici
Terrari arborícola alt amb branques horitzontals robustes, humitat alta, gradient 26-30 °C de dia (punt càlid ~32 °C) i baixada nocturna a 22-24 °C.
Salut específica
Manca d'UVB (raquitisme, MBD), paràsits, infeccions respiratòries per humitat incorrecta. Esperança 20+ anys ben cuidat.
🩺 Predisposicions de salut d'aquesta raça
Condicions a les quals aquesta raça té més predisposició. Conèixer-les ajuda a la prevenció i a una detecció precoç. La predisposició no implica que l'animal les hagi de desenvolupar.
Malalties freqüents en rèptils
Coneix els símptomes, la prevenció i quan acudir al veterinari. Informació orientativa revisada que no substitueix la consulta veterinària.
Cribratge i prevenció del Boa Arborícola Esmeralda
Proves i cribratges recomanats
- ✓Coprològic (criptosporidis, nematodes)
- ✓Revisió de la cavitat oral (estomatitis)
- ✓Avaluació respiratòria (pneumònia per humitat/temperatura incorrectes)
- ✓Control de mudes i hidratació
Prevenció
Humitat alta i estable (60-80%) amb bona ventilació per evitar infeccions respiratòries i mudes retingudes. Temperatures correctes amb termòstat. Quarantena estricta d'exemplars nous.
Calendari de revisions
Revisió anual amb veterinari d'exòtics; maneig mínim per ser una espècie defensiva.
Senyals d'alarma
- !Boqueig, mucositat o sorolls respiratoris (pneumònia: URGÈNCIA)
- !Muda retinguda, sobretot als ulls (ulleres) i la cua
- !Regurgitació després de menjar (estrès o temperatura baixa)
- !Llagues o crostes a la boca (estomatitis)
Galeria del Boa Arborícola Esmeralda

Preguntes freqüents sobre el Boa Arborícola Esmeralda
- Quant viu un Boa Arborícola Esmeralda? ▾
- L'esperança de vida del Boa Arborícola Esmeralda és de 20+ años. Una bona alimentació, exercici adequat, revisions veterinàries anuals i cures preventives poden ajudar a assolir l'extrem superior d'aquest interval.
- Quant pesa un Boa Arborícola Esmeralda? ▾
- Un Boa Arborícola Esmeralda adult pesa entre 1-2 kg, segons el sexe, la genètica i la condició. És mediano.
- D'on és la raça Boa Arborícola Esmeralda? ▾
- El Boa Arborícola Esmeralda és originari de Amazonía. Originària de l'Amazònia. Verd maragda amb dents prominents.
- Quant exercici necessita un Boa Arborícola Esmeralda? ▾
- El Boa Arborícola Esmeralda té energia media. **Terrari:** mida mínima segons l'espècie (consulta guies específiques). UVB obligatòria per als diürns.
- El Boa Arborícola Esmeralda és bo amb els nens? ▾
- **Nens:** depèn de l'espècie + maneig educatiu. **Altres mascotes:** evitar — risc bidireccional. **Altres rèptils:** segons l'espècie, millor terraris separats.
- Per a qui NO és recomanable el Boa Arborícola Esmeralda? ▾
- No és la raça adequada per a: Llars amb nens petits sense supervisió. Persones sense experiència prèvia (consulta un vet exòtic abans). Vida 100% en un terrari petit (cruel). És important triar una raça compatible amb el teu estil de vida.
- Quins problemes de salut té el Boa Arborícola Esmeralda? ▾
- Manca d'UVB (raquitisme, MBD), paràsits, infeccions respiratòries per humitat incorrecta. Esperança 20+ anys ben cuidat.
- És una serp per a principiants? ▾
- No. La boa maragda és defensiva, exigent amb la humitat i la temperatura, i té dents molt llargues; és només per a mantenidors experts.
- Cal molt maneig? ▾
- Al contrari: és una espècie d'exhibició que tolera malament la manipulació. S'hi interactua el mínim, sobretot per a la neteja i la revisió.
- Per què és tan important la humitat? ▾
- Viu a la selva amazònica; amb humitat baixa pateix mudes retingudes i, amb ventilació pobra i humitat mal gestionada, infeccions respiratòries.
- Quant menja? ▾
- Poc i espaiat: un rosegador adequat cada 1-3 setmanes. El seu metabolisme és lent i la sobrealimentació causa obesitat i regurgitacions.
Aprèn més sobre rèptils
Guies veterinàries pràctiques per acompanyar el Boa Arborícola Esmeralda.
Fonts i referències
Contingut elaborat a partir d'estàndards oficials de la raça i fonts veterinàries de referència.
- WikipediaCorallus caninus (Wikipedia) ↗
- The Reptile DatabaseCorallus caninus — The Reptile Database ↗
Vols adoptar un boa arborícola esmeralda?
Hi ha boa arborícola esmeraldas en protectores espanyoles buscant família. Filtra per raça al catàleg.

