
Lagotto Romagnolo
Únic caçador de tòfones oficialment. Pelatge arrissat dens. Caràcter alegre, treballador, intel·ligent. Hipoal·lergènic. Excel·lent amb infants. Longeu. Més popular cada any pel seu olfacte extraordinari.
Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA
Ideal per a
- ✓Famílies actives amb accés a l'aigua
- ✓Qui busqui un gos intel·ligent
Reconsiderar si
- ×Qui no vulgui dedicar temps al pelatge arrissat
Avisa'm quan aparegui un Lagotto Romagnolo en adopció
T'enviarem un email només quan una protectora verificada en publiqui un de disponible. Sense correu brossa, baixa en 1 clic.
Només farem servir el teu email per a aquesta alerta. Més informació a la nostra política de privacitat.
El Lagotto Romagnolo encaixa amb tu?
Valoració orientativa d'1 (poc) a 5 (molt).
💶 Cost estimat de tinença
55-90 €/mes
Menjar de qualitat (25-40 €), veterinari i prevenció (15-30 €), perruqueria/retallada cada 6-8 setmanes (15-30 €), assegurança i accessoris (5-15 €). La retallada periòdica de l'arrissat és la despesa característica.
Història i origen
Reconegut per la FCI. Originari d'Itàlia (Romanya). Únic caçador de tòfones oficialment.
Temperament i caràcter
Intel·ligent, alegre, treballador. Vincle profund amb la família. Hipoal·lergènic (pèl arrissat en lloc de pelatge). Aprèn de pressa.
Convivència
Infants: segons la individualitat. **Altres gossos:** depèn de la socialització. **Gats:** amb socialització.
Etapes de vida del Lagotto Romagnolo
Cada etapa té les seves prioritats de cura. Esperança de vida: 14-17 años.
Cadell
0-12 mesos
Socialització i estímul de l'olfacte (gos tofoner); vigilància de l'epilèpsia juvenil benigna característica.
Jove
1-3 anys
Exercici i treball de cerca; manteniment del mantell arrissat i neteja d'oïdes.
Adult
3-9 anys
Control de pes, salut articular i revisió oftalmològica (atròfia de retina).
Sènior
9+ anys
Xequejos neurològics i oculars; suport articular i manteniment de l'activitat cognitiva.
Cures
Exercici: 90 min/dia + estimulació mental.
Pelatge: NO raspallar; retallar sencer 1-2 vegades/any o perruqueria cada 8 setmanes.
Alimentació: estàndard de qualitat.
Veterinari: revisió anual.
Cura en detall
🍽️ Nutrició
Pinso de qualitat ajustat a la seva activitat mitjana-alta, en 2 preses. Controla la ració: sota el pèl arrissat el sobrepès passa desapercebut. Premis d'entrenament descomptats de la dieta diària.
✂️ Cura del pèl
Mantell arrissat i llanós de muda molt escassa (apte per a molts al·lèrgics): no es raspalla com el pèl llis, sinó que es retalla cada 1-2 mesos per mantenir l'arrissat sa i evitar feltres. Asseca bé orelles i pell després de mullar-se; és un gos d'aigua.
🎓 Ensinistrament
Una de les races més intel·ligents i treballadores: aprèn rapidíssim amb reforç positiu i gaudeix el treball d'olfacte (cerca de tòfones, nosework). Necessita una "feina" mental; avorrit, cava i lladra. Excel·lent per a l'esport caní.
🏃 Exercici
Alt: 1-1,5 hores diàries combinant exercici físic i, sobretot, treball olfactiu i mental. Li encanta l'aigua. Cadell: exercici moderat sense salts. Sènior: mantén la cerca olfactiva encara que baixi el ritme.
Salut específica
Displàsia. Atròfia de retina. Hipotiroïdisme. Esperança 14-17 anys.
🩺 Predisposicions de salut d'aquesta raça
Condicions a les quals aquesta raça té més predisposició. Conèixer-les ajuda a la prevenció i a una detecció precoç. La predisposició no implica que l'animal les hagi de desenvolupar.
Malalties freqüents en gossos
Coneix els símptomes, la prevenció i quan acudir al veterinari. Informació orientativa revisada que no substitueix la consulta veterinària.
Cribratge i prevenció del Lagotto Romagnolo
Proves i cribratges recomanats
- ✓Test genètic BFJE (epilèpsia juvenil benigna familiar) d'ADN
- ✓Test genètic LSD (malaltia d'emmagatzematge lisosomal) d'ADN
- ✓Radiografia oficial de displàsia de maluc
- ✓Avaluació oftalmològica (atròfia progressiva de retina)
- ✓Control tiroïdal (hipotiroïdisme)
Prevenció
Adquireix de criadors amb pares testats de BFJE, LSD, maluc i ulls: són trastorns hereditaris amb prova d'ADN disponible. El seu pelatge arrissat amaga humitat i brutícia: revisa orelles i pell després del treball al camp. Aprofita el seu olfacte extraordinari amb jocs de cerca.
Calendari de revisions
Xequeig anual amb revisió ocular i articular; radiografia de maluc a l'any. Analítica amb control tiroïdal a partir dels 5-6 anys. Vigilància de crisis convulsives en cadells (BFJE, sol remetre).
Senyals d'alarma
- !Convulsions o episodis d'absència, sobretot en cadells (epilèpsia juvenil)
- !Tremolors, descoordinació o retard del desenvolupament (malaltia lisosomal)
- !Augment de pes, apatia o pèrdua de pèl (hipotiroïdisme)
- !Ensopecs o xocs amb poca llum (atròfia de retina)
Galeria del Lagotto Romagnolo

Preguntes freqüents sobre el Lagotto Romagnolo
- Quant viu un Lagotto Romagnolo? ▾
- L'esperança de vida del Lagotto Romagnolo és de 14-17 años. Una bona alimentació, exercici adequat, revisions veterinàries anuals i cures preventives poden ajudar a assolir l'extrem superior d'aquest interval.
- Quant pesa un Lagotto Romagnolo? ▾
- Un Lagotto Romagnolo adult pesa entre 11-16 kg, segons el sexe, la genètica i la condició. És mediano.
- D'on és la raça Lagotto Romagnolo? ▾
- El Lagotto Romagnolo és originari de Italia (Romaña). Reconegut per la FCI. Originari d'Itàlia (Romanya). Únic caçador de tòfones oficialment.
- Quant exercici necessita un Lagotto Romagnolo? ▾
- El Lagotto Romagnolo té energia alta. **Exercici:** 90 min/dia + estimulació mental.
- El Lagotto Romagnolo és bo amb els nens? ▾
- **Infants:** segons la individualitat. **Altres gossos:** depèn de la socialització. **Gats:** amb socialització.
- Per a qui NO és recomanable el Lagotto Romagnolo? ▾
- No és la raça adequada per a: Qui no vulgui dedicar temps al pelatge arrissat. És important triar una raça compatible amb el teu estil de vida.
- Quins problemes de salut té el Lagotto Romagnolo? ▾
- Displàsia. Atròfia de retina. Hipotiroïdisme. Esperança 14-17 anys.
- És veritat que busca tòfones? ▾
- Sí: és l'única raça criada i reconeguda específicament per a la cerca de tòfones. El seu olfacte és extraordinari i avui s'aprofita també en nosework i detecció.
- És hipoal·lergènic? ▾
- El seu mantell arrissat gairebé no muda i molts al·lèrgics el toleren bé, però cap gos és totalment hipoal·lergènic. Comprova la teva tolerància convivint amb un abans de decidir.
- Com es cuida el seu pèl arrissat? ▾
- No es raspalla com un pèl llis: es retalla cada 1-2 mesos i se separen els feltres amb els dits. Cal assecar bé orelles i pell quan es mulla, perquè li encanta l'aigua.
- Necessita molt exercici mental? ▾
- Molt. És un gos de treball molt intel·ligent: sense tasques olfactives o mentals s'avorreix i desenvolupa conductes com cavar o lladrar. Els jocs de cerca són ideals.
- És bo per a famílies? ▾
- Sí: equilibrat, afectuós, longeu i de muda mínima, encaixa bé en famílies actives que li donin exercici i estímul mental. És una raça cada cop més popular per això.
Aprèn més sobre gossos
Guies veterinàries pràctiques per acompanyar el Lagotto Romagnolo.
Fonts i referències
Contingut elaborat a partir d'estàndards oficials de la raça i fonts veterinàries de referència.
- WikipediaLagotto romagnolo ↗
- AKCLagotto Romagnolo ↗
- FCIEstándar FCI nº 298 ↗
Vols adoptar un lagotto romagnolo?
Hi ha lagotto romagnolos en protectores espanyoles buscant família. Filtra per raça al catàleg.

