
Gigante de Flandes
Una de les races més grans del món. Caràcter dòcil i pacient. Necessita espai gran i dieta abundant.
Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA
Ideal per a
- ✓Famílies amb temps de cures diàries
- ✓Llars amb espai per a una zona lliure
- ✓Qui busqui mascota silenciosa
Reconsiderar si
- ×Llars amb gossos caçadors solts
- ×Nens petits bruss (conills poregosos)
- ×Vida 100% en gàbia (cruel · necessiten 4 h/dia solts)
Avisa'm quan aparegui un Gigante de Flandes en adopció
T'enviarem un email només quan una protectora verificada en publiqui un de disponible. Sense correu brossa, baixa en 1 clic.
Només farem servir el teu email per a aquesta alerta. Més informació a la nostra política de privacitat.
El Gigante de Flandes encaixa amb tu?
Valoració orientativa d'1 (poc) a 5 (molt).
💶 Cost estimat de tinença
55-90 €/mes
Fenc i verdures 28-45 € (gran mida = més consum), substrat/jaç 8-14 €, provisió veterinari d'exòtics/vacunes 12-22 €, accessoris 5-10 €.
Història i origen
Reconegut per ARBA. Originari de Bèlgica. Una de les races més grans del món.
Temperament i caràcter
Tímid per naturalesa (presa). Guanya confiança amb paciència. Sociable amb altres conills esterilitzats. NO solitari — parella sempre millor.
Convivència
Nens: amb respectuosos a partir de 8 anys (no sacsejar). **Altres conills:** sí (esterilitzats, presentació gradual). **Gossos:** evitar gossos caçadors. **Gats:** possible, supervisar.
Etapes de vida del Gigante de Flandes
Cada etapa té les seves prioritats de cura. Esperança de vida: 5-8 años.
Llorigó
0-4 mesos
Llet materna i transició a fenc; creixement ossi ràpid, evitar excés de pinso
Júnior
4-12 mesos
Fenc d'herba a discreció, introduir verdures; vigilar pes i articulacions
Adult
1-4 anys
Fenc il·limitat, pinso limitat i verdures; control de pes, espai ampli i terra tou
Sènior
4 anys en endavant
Dieta tova si hi ha desgast dental; revisar cor, articulacions i potes; visites veterinàries freqüents
Cures
Espai: mínim 4 h/dia fora de la gàbia en zona segura. Gàbia = només descans/nocturn.
Alimentació: 80% fenc de qualitat (Timothy/Italian Ryegrass), 15% verdures fresques, 5% pinso de qualitat (limitar).
Raspallat: 2-3 vegades/setmana (diari en mudes + races de pèl llarg).
Veterinari: vet exòtic (NO vet normal — anatomia/farmacologia diferents). Vacuna mixomatosi + RHD anual. Esterilització 4-6 mesos (preveu càncer d'úter femení 80%+ de femelles senceres).
Cura en detall
🍽️ Nutrició
80% fenc de qualitat, 15% verdures fresques i 5% de pinso específic. Pel seu gran tamany consumeix més quantitat; el fenc sempre a lliure disposició.
✂️ Cura del pèl
Raspallat 2-3 vegades per setmana, més en mudes. El seu gran tamany dificulta l'arreglament propi: ajuda'l, sobretot en zones que no arriba.
🎓 Ensinistrament
Dòcil i pacient, no s'ensinistra com un gos però accepta el sorral i la rutina. Maneig acurat pel seu pes. Millor acompanyat (esterilitzat): no és solitari.
🏃 Exercici
Mínim 4 h/dia solts en zona àmplia i segura. Necessita més espai que un conill petit; la gàbia és només per descansar.
Salut específica
Patologies freqüents en conills: GI Stasis (aturada digestiva · URGÈNCIA), maloclusió dental (revisió 6 mesos), encefalitozoonosi. Esperança 5-8 anys amb cures adequades.
🩺 Predisposicions de salut d'aquesta raça
Condicions a les quals aquesta raça té més predisposició. Conèixer-les ajuda a la prevenció i a una detecció precoç. La predisposició no implica que l'animal les hagi de desenvolupar.
Malalties freqüents en conills
Coneix els símptomes, la prevenció i quan acudir al veterinari. Informació orientativa revisada que no substitueix la consulta veterinària.
Cribratge i prevenció del Gigante de Flandes
Proves i cribratges recomanats
- ✓Revisió dental/mal·oclusió per veterinari exòtic
- ✓Vigilància d'estasi gastrointestinal
- ✓Cribratge d'encefalitozoonosi (E. cuniculi)
- ✓Inspecció dels coixinets (pododermatitis pel seu pes)
- ✓Control de pes i aparell locomotor
Prevenció
Dieta basada en fenc a voluntat, espai ampli (és una raça gegant: necessita més lloc que un conill normal), superfície de descans tova per evitar úlceres a les potes, vacunació anual (mixomatosi i RHD) i esterilització als 4-6 mesos. Veterinari d'exòtics obligatori.
Calendari de revisions
Revisió semestral amb veterinari d'exòtics; vacunació anual.
Senyals d'alarma
- !Deixar de menjar o defecar (estasi GI, URGÈNCIA)
- !Llagues o crostes als coixinets (pododermatitis)
- !Bavejar o problemes per mastegar (maloclusió)
- !Inclinació del cap o desequilibri (encefalitozoonosi)
Preguntes freqüents sobre el Gigante de Flandes
- Quant viu un Gigante de Flandes? ▾
- L'esperança de vida del Gigante de Flandes és de 5-8 años. Una bona alimentació, exercici adequat, revisions veterinàries anuals i cures preventives poden ajudar a assolir l'extrem superior d'aquest interval.
- Quant pesa un Gigante de Flandes? ▾
- Un Gigante de Flandes adult pesa entre 6-10 kg, segons el sexe, la genètica i la condició. És gigante.
- D'on és la raça Gigante de Flandes? ▾
- El Gigante de Flandes és originari de Bélgica. Reconegut per ARBA. Originari de Bèlgica. Una de les races més grans del món.
- Quant exercici necessita un Gigante de Flandes? ▾
- El Gigante de Flandes té energia media. **Espai:** mínim 4 h/dia fora de la gàbia en zona segura. Gàbia = només descans/nocturn.
- El Gigante de Flandes és bo amb els nens? ▾
- **Nens:** amb respectuosos a partir de 8 anys (no sacsejar). **Altres conills:** sí (esterilitzats, presentació gradual). **Gossos:** evitar gossos caçadors. **Gats:** possible, supervisar.
- Per a qui NO és recomanable el Gigante de Flandes? ▾
- No és la raça adequada per a: Llars amb gossos caçadors solts. Nens petits bruss (conills poregosos). Vida 100% en gàbia (cruel · necessiten 4 h/dia solts). És important triar una raça compatible amb el teu estil de vida.
- Quins problemes de salut té el Gigante de Flandes? ▾
- Patologies freqüents en conills: GI Stasis (aturada digestiva · URGÈNCIA), maloclusió dental (revisió 6 mesos), encefalitozoonosi. Esperança 5-8 anys amb cures adequades.
- Quant arriba a pesar? ▾
- És una de les races de conill més grans del món: entre 6 i 10 kg. Necessita més espai, més menjar i accessoris més robustos que un conill comú.
- És una bona mascota malgrat la seva mida? ▾
- Sí, destaca pel seu caràcter dòcil i pacient, cosa que el fa molt manejable. Requereix espai ampli, dieta abundant de fenc i maneig acurat pel seu pes.
- Quant viu? ▾
- Entre 5 i 8 anys, una mica menys que els conills petits, ja que les races gegants tenen una esperança de vida més curta. Les cures i el control de pes ajuden a allargar-la.
- Necessita cures especials a les potes? ▾
- Sí. El seu pes el fa propens a la pododermatitis (llagues als coixinets). Proporciona-li superfícies toves de descans i revisa-li les potes amb regularitat.
Aprèn més sobre conills
Guies veterinàries pràctiques per acompanyar el Gigante de Flandes.
Fonts i referències
Contingut elaborat a partir d'estàndards oficials de la raça i fonts veterinàries de referència.
- WikipediaGigante de Flandes (Wikipedia ES) ↗
- American Rabbit Breeders AssociationARBA ↗
- British Rabbit CouncilBritish Rabbit Council ↗
Vols adoptar un gigante de flandes?
Hi ha gigante de flandess en protectores espanyoles buscant família. Filtra per raça al catàleg.

