
Canario Común
Au cantaire tradicional. El mascle canta. Excel·lent per a principiants. Sense requisit de parella.
Foto: Wikipedia Commons · CC BY-SA
Ideal per a
- ✓Famílies amb temps per a la interacció diària
- ✓Pisos amplis (les aus grans requereixen una habitació)
- ✓Qui accepti un compromís de dècades (els lloros viuen molt)
Reconsiderar si
- ×Llars sense temps per socialitzar
- ×Qui no toleri el soroll (tots els lloros vocalitzen)
- ×Pisos sense espai per volar
Avisa'm quan aparegui un Canario Común en adopció
T'enviarem un email només quan una protectora verificada en publiqui un de disponible. Sense correu brossa, baixa en 1 clic.
Només farem servir el teu email per a aquesta alerta. Més informació a la nostra política de privacitat.
El Canario Común encaixa amb tu?
Valoració orientativa d'1 (poc) a 5 (molt).
💶 Cost estimat de tinença
15-30 €/mes
Alimentació: 5-10 € · Veterinari aviar prevenció: 4-10 € · Substrat higiene: 3-7 € · Extres: 2-5 €
Història i origen
Fringíl·lid originari de les Illes Canàries domesticat des del segle XV; seleccionat durant segles pel seu cant i color, hoste clàssic de Macrorhabdus.
Temperament i caràcter
Intel·ligència variable segons l'espècie. Els lloros formen vincles forts amb els seus humans. Necessiten estímul mental diari · NO només gàbia.
Convivència
Nens: depèn de l'espècie + caràcter individual. **Altres aus:** millor en parella/grup (excepte espècies territorials). **Mascotes més grans:** evitar — perill real de depredació.
Etapes de vida del Canario Común
Cada etapa té les seves prioritats de cura. Esperança de vida: 10-15 años.
Pollet
0-1,5 mesos
Cria pels pares, pasta de cria, creixement del plomatge
Juvenil
1,5-12 mesos
Primera muda, desenvolupament del cant (mascles), dieta variada
Adult
1-8 anys
Muda anual, cant/cria, prevenció d'àcars i megabacteriosi
Sènior
8-15 anys
Vigilància hepàtica, quists plumífers, articulacions
Cures
Gàbia: com a mínim el doble de la mida de l'ocell amb les ales esteses. Millor una habitació dedicada.
Alimentació: les LLAVORS NO són una dieta completa. Combinació de pellets + fruites/verdures fresques diàries.
Vol lliure: com a mínim 1-2 hores/dia fora de la gàbia en zona segura.
Veterinari: vet especialista en aus (vet exòtic). Anàlisi anual.
Cura en detall
🍽️ Nutrició
L'escaiola sola no n'hi ha prou: ofereix una barreja de llavors de qualitat complementada amb verdures fresques i un aport vitamínic. Aigua neta sempre disponible.
✂️ Cura del pèl
No necessita raspallat. Proporciona una banyera perquè es netegi, revisa les ungles i el bec i mantén la gàbia neta per prevenir fongs i àcars.
🎓 Ensinistrament
No s'ensinistra com un lloro, però s'acostuma a la presència humana amb calma i rutina. El mascle canta de manera natural; les molèsties o l'estrès freqüent apaguen el seu cant.
🏃 Exercici
Necessita una gàbia àmplia per volar de perxa a perxa i, si és possible, estones de vol en una habitació segura. A diferència d'altres aus, no exigeix parella obligatòria.
Salut específica
Aspergil·losi (fongs), psitacosi (clamidiosi), problemes de ploma per estrès/deficiències. Esperança 10-15 anys amb les cures adequades. Abans dadoptar un lloro gran, considera que viuràs amb ell tota la teva vida adulta.
🩺 Predisposicions de salut d'aquesta raça
Condicions a les quals aquesta raça té més predisposició. Conèixer-les ajuda a la prevenció i a una detecció precoç. La predisposició no implica que l'animal les hagi de desenvolupar.
Malalties freqüents en ocells
Coneix els símptomes, la prevenció i quan acudir al veterinari. Informació orientativa revisada que no substitueix la consulta veterinària.
Cribratge i prevenció del Canario Común
Proves i cribratges recomanats
- ✓Examen visual del plomatge i de l'estat general
- ✓Cribratge d'àcars respiratoris (Sternostoma)
- ✓Sexatge (el mascle és el que canta)
- ✓Pesatge periòdic
Prevenció
Dieta variada més enllà de l'escaiola, banys regulars, evitar els corrents d'aire i els canvis bruscos de temperatura, gàbia neta i ben ventilada.
Calendari de revisions
Revisió anual amb veterinari especialista en aus.
Senyals d'alarma
- !Cessament del cant acompanyat d'apatia
- !Respiració amb espetecs o cua bombant (àcars traqueals)
- !Plomatge eriçat i ulls mig clucs
- !Diarrea o canvis en les femtes
Galeria del Canario Común
Preguntes freqüents sobre el Canario Común
- Quant viu un Canario Común? ▾
- L'esperança de vida del Canario Común és de 10-15 años. Una bona alimentació, exercici adequat, revisions veterinàries anuals i cures preventives poden ajudar a assolir l'extrem superior d'aquest interval.
- Quant pesa un Canario Común? ▾
- Un Canario Común adult pesa entre 15-20g, segons el sexe, la genètica i la condició. És pequeño.
- D'on és la raça Canario Común? ▾
- El Canario Común és originari de Islas Canarias. Fringíl·lid originari de les Illes Canàries domesticat des del segle XV; seleccionat durant segles pel seu cant i color, hoste clàssic de Macrorhabdus.
- Quant exercici necessita un Canario Común? ▾
- El Canario Común té energia media. **Gàbia:** com a mínim el doble de la mida de l'ocell amb les ales esteses. Millor una habitació dedicada.
- El Canario Común és bo amb els nens? ▾
- **Nens:** depèn de l'espècie + caràcter individual. **Altres aus:** millor en parella/grup (excepte espècies territorials). **Mascotes més grans:** evitar — perill real de depredació.
- Per a qui NO és recomanable el Canario Común? ▾
- No és la raça adequada per a: Llars sense temps per socialitzar. Qui no toleri el soroll (tots els lloros vocalitzen). Pisos sense espai per volar. És important triar una raça compatible amb el teu estil de vida.
- Quins problemes de salut té el Canario Común? ▾
- Aspergil·losi (fongs), psitacosi (clamidiosi), problemes de ploma per estrès/deficiències. Esperança 10-15 anys amb les cures adequades. Abans dadoptar un lloro gran, considera que viuràs amb ell tota la teva vida adulta.
- Per què el meu canari només canta de vegades? ▾
- Canta sobretot el mascle, i el seu cant varia amb l'època (més intens en zel) i amb el seu benestar. L'estrès, la muda o una malaltia poden silenciar-lo temporalment.
- Necessita parella com el periquito? ▾
- No necessàriament. El canari pot viure bé sol, a diferència del periquito; de fet, els mascles solen cantar més quan no competeixen per una femella.
- Només menja escaiola? ▾
- No. Encara que l'escaiola és bàsica, necessita una barreja de llavors variada i complements de verdures fresques i vitamines per estar sa.
- És delicat amb els corrents d'aire? ▾
- Sí. És sensible als corrents i als canvis bruscos de temperatura, que li poden provocar problemes respiratoris. Col·loca la gàbia en un lloc resguardat.
- Què són els àcars de l'aire? ▾
- Són paràsits (Sternostoma) que afecten les vies respiratòries i provoquen respiració amb espetecs i pèrdua del cant. Requereixen tractament veterinari aviar.
Aprèn més sobre ocells
Guies veterinàries pràctiques per acompanyar el Canario Común.
Fonts i referències
Contingut elaborat a partir d'estàndards oficials de la raça i fonts veterinàries de referència.
- WikipediaSerinus canaria domestica ↗
- SEO/BirdLifeCanario - Serinus canaria ↗
Vols adoptar un canario común?
Hi ha canario comúns en protectores espanyoles buscant família. Filtra per raça al catàleg.

